Sóágy_blog cover

Egy egyszerű, de nagyszerű ételkészítési mód: avagy miért jó sóágyon sütni?

“Miért jó sóágyon sütni?” – Ilyet valószínűleg csak az kérdez, aki még sosem próbálta. Ez ugyanis egy méltatlanul elfeledett tradicionális ételkészítési módszer, amivel csodálatosan ízletes fogásokat kreálhatunk. Nézzük is a részleteket!

 

 

Kezdjük az alapoknál: miért jó sóágyon sütni?

 

A sütőben sült húsoknál általában az a megszokott, hogy valamilyen zsiradékot teszünk alájuk a tepsibe, esetleg némi vizet is öntünk melléjük. A sóágyon sütést napjainkban viszonylag kevesen alkalmazzák, pedig például az egész csirke elkészítésének ez az egyik, ha nem a legjobb módja.

 

Az étkezési só ugyanis itt elsősorban nem az ízesítés szerepét tölti be, hanem felszívja a sülés közben a húsból kiszivárgó nedvességet, így mondhatni egyfajta száraz sülés jön létre, melynek köszönhetően a hús kívül piros és ropogós, belül pedig csodásan szaftos és omlós lesz. Ezzel a technikával egy sima sütőben készült étel is hasonló állagú lesz, mintha kemencében, parázs felett sült volna. Vagyis a hús nem párolódni fog, hanem szépen megpirul. 

 

Érdemes még tudni, hogy közel sem új keletű módszerről van szó, már nagyanyáink is pontosan tudták, hogy miért jó sóágyon sütni, csak valamiért kikopott egy kissé a köztudatból. Pedig valójában nincs benne semmi bonyolult, sőt nagyon is egyszerű technika, amivel a kezdő háziasszonyok is bátran megpróbálkozhatnak. Az alábbi receptekkel például biztos a siker: 

 

 

Fűszeres csirke sóágyon sütve

 

Hozzávalók:

 

  • Egy egész, tisztított csirke
  • 1 kg étkezési Himalája só
  • 1 fej fokhagyma
  • Néhány ág rozmaring és kakukkfű
  • Őrölt fekete bors 

 

Elkészítés: Fogjunk egy magasabb falú tepsit, és öntsük bele a sót. Az a jó, ha minél vastagabban áll az edény alján. Helyezzük rá a csirkét, majd a sóval nem érintkező részeit enyén sózzuk és borsozzuk. A csirke belsejébe tegyük a megtisztított fokhagymagerezdeket, a megmosott kakukkfű- és rozmaringágakat. 

 

Rakjuk 180 Celsius fokra előmelegített sütőbe, és süssük addig, amíg szép piros nem lesz (kilónként kb. 45 perccel érdemes számolni). Ennyi az egész! 

 

Amíg a csirke sül, készítsük el a köretet: ez lehet sült krumpli, zöldséges rizs, de egy könnyed zöldséges saláta is remekül illik hozzá. Ráadásként kínáljunk mellé joghurtos mártogatóst, amit a gasztronómiai termékek között található tálalókészletben is felszolgálhatunk. 

 

 

Sóágyon sült hal tejszínes-spenótos spagettivel

 

Bár eddig csak csirkéről volt szó, érdemes tudni, hogy nemcsak ezt lehet sóágyon sütni, hanem például halakat is, ahogy azt az alábbi recept is jól példázza.

 

Hozzávalók:

 

  • 1 kg étkezési Himalája só
  • 4-5 db egész tengeri hal (süllő, aranydurbincs, stb.)
  • 2-3 db citrom
  • Friss zöldfűszerek ízlés szerint (kapor, snidling, stb.)
  • 40 dkg spagettitészta
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 3 dl tejszín
  • 150 g bébispenót 
  • Fekete bors ízlés szerint

 

A sót öntsük egy mélyebb tepsibe. A halakat tisztítsuk meg, majd fektessük egymás mellé a sóágyra, a belsejüket töltsük meg a karikára vágott citrommal és a felaprított zöldfűszerekkel. Tegyük 180oC-ra előmelegített sütőbe és süssük ropogósra. 

 

Közben készítsük el a spagettit. A tésztát főzzük al dentére, a tejszínt ízesítsük borssal, sóval, fokhagymával. A leszűrt tésztát keverjük össze a tejszínes szósszal, majd szórjuk rá a megmosottt bébispenótot, és főzzük össze pár percig. Ha túl sűrű lenne a mártás, a tészta főzővizével hígíthatjuk.

 

Végül tálaláskor a spagettit szórjuk meg reszelt parmezánnal, és helyezzünk mellé egy sült halat.

 

Reméljük, ezek a receptek mindnekinek meghozták a kedvét ahhoz, hogy kipróbálja a sóágyon sütést, de érdemes még körülnézni webshopunk teljes kínálatában is!



Kosár0
Még nincsenek termékek a Kosárban.
Vásárlás folytatása
0