Nyákoldás - Blog

Megoldások náthára: nyákoldás házilag

 

A nyákoldás házilag is kivitelezhető, hiszen ennek komoly népi hagyománya van hazánkban is – a köhögés a meghűlés egyik legkellemetlenebb tünete. A hurutos köhögés kezelése persze történhet gyógyszerekkel is, de a legtöbben szeretik a természetes, kímélőbb megoldásokat alkalmazni. Nézzük meg, hogy melyek ezek a hagyományos megoldások, és milyen tévhitekkel találkozhatunk a témában!

 

A hurutos köhögésről

Először is fontos megemlítenünk, hogy a hurutos köhögést meg kell különböztetnünk a száraz köhögéstől. Már csak azért is, mert más megoldással kell kezelni a két különböző köhögést, más a gyógyulás útja. 

 

Például száraz köhögés esetén a megoldás a köhögés csillapítása, akár gyógynövényekkel, akár gyógyszerekkel. A hurutos köhögésnél azonban nem cél a köhögési inger tompítása és megszüntetése. Érdekesség, hogy talán a sóterápia az egyetlen olyan megoldás, amely mindkét köhögéstípus kezelésére alkalmas, ez a só fertőtlenítő hatása miatt van. Ezért akiket gyakran érintenek ezek a tünetek, azoknak érdemes körülnéznie himalájai só tartalmú termékeink között. 

 

De miért nem kell csillapítani a hurutos köhögést? Ennek az az oka, hogy a hurutos köhögés orvosi kifejezéssel élve produktív köhögés. Ez azt jelenti, hogy a köhögés, amely reflexként működik, segít megszabadulni a légutakban lerakódott nyáktól, váladéktól. A köhögés során a váladék folyamatosan a légút felsőbb szakaszaiba jut, amikor a légcsőben van, akkor már könnyen jut el a torokig, hogy aztán ki is ürüljön a szervezetből. 

 

Tehát ha van váladék, akkor hurutos köhögésről van szó, ha nincsen, akkor száraz köhögésről beszélünk. 

 

Nyákoldás házilag – melyek a legjobb praktikák?

 

Az egyik régi, hagyományos megoldás a nyák oldására, a köhögés kezelésére az inhalálás. Régen forró párával és gyógynövényekkel végezték. Azonban napjainkban már azt javasolják az orvosok, hogy felejtsük el ezt a rossz berögződést, ugyanis a forró gőz nem jó a nyálkahártyának.

 

Helyette a hidegpárásítást ajánlják. Az inhalálás lényege, hogy egyrészt nedvesíti a hámréteget, másrészt a melléküregekben letapadt váladékot oldja az inhalálás úgy, hogy a belélegzett só vagy gyógynövénytartalmú pára, esetleg salvus víz a nyák alá kerülve leválasztódik a váladék a csillószőrökről, így könnyebben és gyorsabban távozik. 

 

Már említettük a só gyógyító hatását, most nézzük meg, hogy pontosan hogyan működik. A sót a tüdő tisztítása, a nyák oldása, vagy épp a száraz köhögés megszüntetése mellett sok más tünetre használják. A magas vérnyomásra, alvászavarokra, bizonyos izomfájdalmakra és az arcüreg tisztítására is érdemes alkalmazni.

 

Hogy működik a só gyógyhatása hurutos köhögés esetén? Tulajdonképpen a belélegzett só ilyenkor feloldja a légutakban letapadt váladékot. Emellett fertőtlenítő hatással is rendelkezik, ezért a baktériumokat és a gombákat, vírusokat is elpusztítja. 

 

A szakemberek mind felnőttkori panaszok, mind gyakran köhögő kisgyerekek esetében is javasolják a sóterápiát. Ezért érdemes egy kényelmes sópárnán aludni, amikor megfáztunk és hurutosan köhögünk, így éjszaka, álmunkban gyógyít a só, melyet órákon át belélegzünk ilyenkor. A sópipák is ugyanezen az elven működnek.

 

A nyákoldás elősegítéséhez érdemes sok folyadékot és mézet is fogyasztani, bizonyos gyógyteák is segíthetnek, például a kakukkfű- vagy a hagymatea. 

 

A só gyógyhatásaival vagy termékeinkkel kapcsolatban felmerülő kérdések esetén bátran keress fel minket.

 

Kosár0
Még nincsenek termékek a Kosárban.
Vásárlás folytatása
0