A manapság legszélesebb körben alkalmazott nyugati orvosláson túl számos olyan alternatív gyógyászati módszer létezik, amelyeknek az alapja valamilyen természetes szer alkalmazása. Ide tartozik az aromaterápia is, mely a növényekből kinyert illatanyagokkal való gyógyítást jelenti.
Az aromaterápia rövid története, hatása
Habár ez a szó csak nemrég terjedt el a köztudatban, egyes források szerint az aromaterápia születése az ókori egyiptomiaknak köszönhető, ugyanis a régészek több olyan papirusztekercset is találtak, melyeken illóolajok receptjei szerepelnek.
A modern kori aromaterápia úttörőjének pedig René-Maurice Gattefossé francia kémikust és illatszervegyészt tartják, aki egy laborbaleset után jött rá, hogy a levendulaolaj gyorsítja a sebgyógyulást. További életét az illóolajok tanulmányozásának szentelte.
Ma már tudjuk, hogy az illóolajok belégzésekor az illatmolekulák az agy limbikus rendszerével lépnek reakcióba, ami pedig összeköttetésben van az agy azon területeivel, ami szabályozza például a légzést, szívritmust, vérnyomást, hormonegyensúlyt, stressz szintet vagy akár az emlékezetet.
Az illóolajok tehát erőteljes pszichés és fiziológiai hatással rendelkeznek, ezért képesek befolyásolni többek között a lelkiállapotot, a hangulatot, az anyagcserét, az emésztést és az immunrendszert.
Az aromaterápia alkalmazási formái
Az illóolajokkal való gyógyításnak több módszere is létezik, azonban mindegyiknél egyaránt fontos, hogy kizárólag 100% tisztaságú, természetes olajokat használj!
- Belélegzés: a legegyszerűbb és legnépszerűbb aromaterápiás módszer. Szükség lesz hozzá egy párologtatóra vagy egy aromalámpára. A Himalája sóból készült aromalámpával kombinálhatod a só- és aromaterápia hatásait, nem mellesleg dekoratív kiegészítője lehet otthonodnak. A tartályba tölts vizet, majd csepegtess bele némi illóolajat, és kis idő múlva már érezni fogod a levegőben a kellemes illatot.
- Masszázs: nem véletlen, hogy sok masszázsolaj is tartalmaz illóolajokat. A növényi hatóanyagok ily módon a bőrön át szívódnak fel, ám közben az orron át is belélegzed őket. A kellemes mozdulatok ráadásul testre és lélekre is pozitívan hatnak.
- Illatos fürdő: egy hosszú, fárasztó nap után nincs is jobb, mint venni egy forró fürdőt. Az élmény fokozása érdekében oldj fel pár csepp illóolajat egy evőkanál tejben vagy tejszínben, majd öntsd a keveréket a fürdővízbe. A hatást fokozhatod Himalája sóból készült wellness termékeinkkel, például fürdősóval, masszázskővel vagy sószappannal.
- Bedörzsölés: az aromaterápiát célzottan, egyes testrészeken is alkalmazhatod, például rándulások, reumás panaszok, zúzódások, véraláfutások esetén. Az illóolajat azonban sose vidd fel töményen a bőrre, hanem mindig keverd el valamilyen bázisolajban (kókusz, argán, olíva, stb.)
Melyik illóolajat mire használd?
Mielőtt belekezdenél az aromaterápiába, érdemes tudnod, hogy melyik olaj milyen hatással rendelkezik.
A nyugtatóolajok ellazítanak, oldják a stresszt, elősegítik a nyugodt éjszakai pihenést. E célra használj levendulából, mandarinból, citromfűből vagy eukaliptuszból kinyert illóolajat.
Ezzel szemben a frissítő hatású olajok feltöltenek, szellemileg frissebbé tesznek és segítenek a koncentrációban. Ideálisak az álmos reggeleken. Kezdd a napot menta, teafa, szantálfa, bergamott vagy rozmaring illóolajokkal!
A légúti fertőzések ellen is bevetheted a Himalája sóból készült termékek mellett az aromaterápiát. Segít a gyógyulásban a majoranna, a kakukkfű, a citrom és a mandarin, a teafa és az oregánó olaja.