Himalája nyalósó: a lovak egészségéért, unaloműzéshez és stresszoldásra

A mindennapos takarmány mellett a haszonállatoknál és a vadaknál az anyagcsere-működéséhez feltétlenül pótolni kell a megfelelő mennyiségű fehérjét, energiát, nyomelemet, ásványi anyagot és vitaminokat, mert a házi állatok és vadállatok szervezete sem előállítani, sem tárolni nem tudja azokat elegendő mennyiségben. Már apró eltérés esetén is egészségügyi probléma alakulhat ki – legyen szó akár túlzott bevitelről, akár alacsony fogyasztásról.

 

Kémián innen és túl

A konyhasó 39 százalékban nátriumot és 61 százalékban kloridot tartalmaz. Mindkét ásvány nélkülözhetetlen a haszonállataink szervezetének, ahhoz hogy a víz-háztartás egyensúlyban maradjon, az idegrendszer és az izomzat megfelelően működjön.

A természetes takarmányok, mint például a legelő füve, csekély mennyiségű nátriumot tartalmaznak, gyakran 0,1 százaléknál is kevesebbet. Egy ló egészségéhez és növekedéséhez a nátrium-klorid bevitelhez mintegy 50-65 grammnyira lenne szüksége. Ezért nem kérdés, hogy a sóbevitel kiegészítését a  takarmányozás szerves részeként kell tekinteni.

A Himalája sóból készült nyalósó ezt biztosítja a kalcium, a vas, a foszfor és a cink megfelelő mennyiségű bevitele mellett.

A Himalája Nyalósó támogatja az állatok izomzatának fejlődését és erősíti azt. Jótékony hatással van a csontokra és segíti a növekedést. Gondoskodik az egészséges bőrről és szőrzetről, támogatja az immunrendszert. Az állatoknak készített Himalája Nyalósó ugyanabból a Himalája Kristálysóból készül, mint amit mi emberek fogyasztunk: száz százalékig természetes és adalékmentes Himalája sóból.


A sóhiány jelei

A sóhiányban szenvedő állatok minden lehetőséget megragadnak, hogy sóhoz jussanak, ezért minden tárgyat – legyen az fa, vagy kő -, amelyen a só legkisebb nyomait megérzik, nyalni kezdik. A föld fogyasztása vagy a fák kérgének rágcsálása is a sóhiány egyértelmű jelei lehetnek. Amennyiben ilyen viselkedést tapasztalunk lovunknál, először is a nátrium-klorid megfelelő adagolási arányát kell megvizsgálni. Ha valóban sóhiányról van szó és a sószükségletet nem pótoljuk, étvágytalanság, súlyveszteség, gyengeség és kiszáradás léphet fel.

A szabadon élő lovak szervezete képes a nátrium-klorid mennyiségét szabályozni, de az ember mellett élő lovak számára a sót ad libitum rendelkezésre kell bocsátani. Azon lovaknál különös figyelmet kell fordítani a megfelelő sómennyiség biztosítására, akik rendszeres munkában vannak és ezért sokat izzadnak.

 

Biztonságosan adagolt nyalósó

A lovak a sót magában is előszeretettel fogyasztják, hogy a sófogyasztáson után könnyen pótolni tudjuk számukra a megfelelő folyadékmennyiséget, érdemes a nyalósót  eleve az itató közelébe lógatni, olyan magasságban, amilyenben a ló kényelmesen eléri.

Az állatoknak szánt nyalósótömbök általában különböző formájúak, a nyalósóból azonban a lovak többet is fogyaszthatnak, mint kellene. Viszont a Himalája Sóház állatoknak szánt nyalósóját az állatok nem tudják harapni, csak biztonságos módon nyalogatva fogyasztani.

A nyalósót a sótömbön átvezetett kötél segítségével függeszthetjük ki, hogy állataink szabadon használhassák és akkor juthassanak hozzá, amikor csak szükségét érzik. Szélnek, napsütésnek ellenáll a Himalája nyalósó, ezért a szabadban is nyugodtan használhatjuk, azonban a csapadéknak ne tegyük ki, hiszen a vízben ázva feloldódik.

S nem utolsó sorban a nyalósó kiváló unaloműző, és hozzásegít csökkenti a stresszt. Használhatjuk figyelemelterelésként  állatorvos látogatása, magasabb terhelés, versenyidőszakban vagy egyszerűen jutalmazásként is.

 

 

 

Forrás: ITT

Szerző: Polgár Ágnes

Kosár0
Még nincsenek termékek a Kosárban.
Vásárlás folytatása
0